BAKALÁŘSKÁ STUDIJNÍ SPECIALIZACE

Technika a technologie v dopravě a spojích

bakalář (Bc.)

prezenční
kombinovaná

Cílem bakalářského studijního programu Technika a technologie v dopravě a spojích (TET) je příprava vysokoškolsky vzdělaných a technicky zdatných absolventů uplatnitelných v širokém spektru pracovních pozic v oblasti dopravy. Studijní program obsahuje velmi široký záběr znalostí, vědomostí a dovedností nezbytných pro kvalitní uplatnění absolventů na trhu práce či pro jejich přípravu k dalšímu studiu v navazujících magisterských programech.

Videoprezentace

Program se dělí na čtyři dílčí specializace

Dopravní systémy a technika

Inteligentní dopravní systémy

Letecká
    doprava

Logistika
    a řízení dopravních procesů

• ​​​​Základy dopravního inženýrství

• Železniční tratě a stanice

• Technologie dopravy a logistika

• Úvod do inteligentních dopravních systémů

• Projektování pozemních komunikací

• Základy letecké dopravy

Studijní program Technika a technologie v dopravě a spojích je koncipován jako tříletý program se specializacemi, kdy první 3 semestry probíhá výuka společné části studia a následně dochází k rozdělení studentů do jedné z nabízených specializací (Dopravní systémy a technika (DOS), Inteligentní dopravní systémy (ITS), Logistika a řízení dopravních procesů (LOG) nebo Letecká doprava (LED)) dle individuálních zájmů a studijních výsledků. Výuka v jednotlivých specializacích probíhá ve 4. až 6. semestru.

Cílem tohoto konceptu je vzdělávat studenty v základních teoretických a technických předmětech společně a předat základní znalosti o technice, technologiích, metodách a systémech v jednotlivých druzích dopravy a v souvisejících oborech. Výběr specializace probíhá prostřednictvím volby studentského projektu, ve kterém dochází k aktivnímu zapojení studentů do odborných či výzkumných činností konkrétních odborných ústavů fakulty s úzkým individuálním přístupem vyučujících.

Obsah studijního programu a jednotlivých specializací je zaměřen tak, aby absolventi mohli úspěšně vykonávat povolání dopravních odborníků/techniků nejen v oblasti širokého spektra komerčních firem, ale také na pozicích ve státní správě či samosprávě či byli schopni samostatné odborné práce ve výzkumu a v organizacích zabývajících se plánováním, návrhem, vývojem, výrobou, servisem či prodejem dopravních technologií či služeb.

Důraz ve výuce je kladen zejména na komplexní znalosti a na tvůrčí i koncepční myšlení v oblasti dopravy, což výrazně zvyšuje možnosti uplatnění absolventů na trhu práce. Fakulta dopravní i jednotlivé ústavy profilující odbornou část výuky studijního programu mají uzavřené smlouvy o spolupráci s mnoha podniky a organizacemi v oblasti dopravy, což umožňuje získání praktických znalostí při výuce v terénu a následné uplatnění studenta i v těchto podnicích.

do studijního programu TET

Uchazeči, kteří vykonali společnou (státní) část maturitní zkoušky, nekonají písemnou zkoušku. Výsledný počet bodů je stanoven na základě výsledků maturitní zkoušky se zohledněním prospěchu z předmětů matematika a fyzika.

Uchazeči, kteří vykonali maturitní zkoušku nejpozději v roce 2010, nebo ji vykonali v zahraničí, případně na zahraniční škole s působností v ČR, konají písemnou zkoušku z matematiky. Výsledný počet bodů je stanoven na základě hodnocení této písemné zkoušky.

• minimální počet bodů, který je nutné získat pro přijetí do studia, je pro akademický rok 2022 – 2023 stanoven na 5
    • ke studiu se přijímají uchazeči podle pořadí na základě výsledného počtu bodů zvlášť pro společnou část studia pro budoucí rozřazení do specializací DOS, ITS, LED a LOG s výukou v českém jazyce
    • ke studiu budou přijati bez přijímací zkoušky či hodnocení výsledků maturitní zkoušky uchazeči, kteří budou oceněni v 14. ročníku soutěže „Cena děkana Fakulty dopravní“.
    • ukázkové testy k písemné přijímací zkoušce jsou zveřejněny na internetové adrese: https://www.fd.cvut.cz/zajemci-o-studium/zpravy-o-prijimacim-rizeni.html
    • testy z matematiky nanečisto: https://mat.fsv.cvut.cz/entrance/online

Hodnocení společné a profilové části maturitní zkoušky:

Výsledky maturitní zkoušky jsou přepočítány do bodového ohodnocení od 0 do 20 bodů podle matematického vzorce.

Hodnocení písemné přijímací zkoušky z matematiky

Při písemné zkoušce z matematiky uchazeč prokazuje schopnost samostatně řešit úlohy v rozsahu středoškolské matematiky průměrné obtížnosti.

• písemná zkouška trvá 70 minut a probíhá formou testu s nabídkou odpovědí
    • písemná zkouška je tvořena souborem 15 příkladů, přičemž u 10 z nich lze získat za správné vyřešení 1 bod a u 5 příkladů 2 body (maximální bodový zisk je 20 bodů)
    • k písemné zkoušce si uchazeč přinese pouze psací potřeby a několik čistých papírů formátu A4
    • při písemné zkoušce není povoleno používat jakýchkoli jiných pomůcek či elektronických zařízení včetně mobilních telefonů

Pro posouzení kritéria pro přijetí ke studiu je využit výsledný počet bodů získaný z písemné přijímací zkoušky z matematiky.